12 Aralık 2018, Çarşamba
Burhan Felek'in Temeli Atıldı

7 bin seyirci kapasiteli 12 soyunma odası, 120 yataklı otel, 150 kişilik restoran ve 100 kişilik basın toplantısı salonunu kapasitesli İstanbul’un uluslararası standartlardaki ilk voleybol salonu olcak olan Burhan Felek Spor Salonu için temel atma töreni yapıldı. Burhan Felek Spor Tesisleri’nde yıkılan eski salon ve çevresindeki alana yapılacak yeni salonun temel atma töreni, Devlet Bakanı Faruk Nafız Özak’ın da katılımıyla gerçekleştirildi.
burhan_felek_01.jpgTörene, Voleybol Federasyonu Başkanı Erol Ünal Karabıyık, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürü Tamer Taşpınar, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, AK Parti İstanbul Milletvekili Nusret Bayraktar, Acıbadem Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, voleybol ve spor camiasından çok sayıda davetli katıldı.
 
Federasyon başkanı Karabıyık’ın okuduğu ’’Yadigar Mektubu’’ çelik bir kutuya konularak, genç milli bayan voleybolcu Damla Çakıroğlu tarafından salonun temeline konuldu.
 
Karabıyık’ın temel atma töreninden önce okuduğu ve herkesin imzaladığı metinde, ’’Tarihe şahitlik ettiğimize delil olsun. İyi niyet ve hayır dualarımızla attığımız bu temelde bir nazar boncuğu gibi dursun. Bu temele inip terini akıtacak evlatlarımız torunlarımız bulsun. İyi niyet ve dualarımız o günden sonra da onları kuşatıp korusun. Yadigar kıymeti bilenler bizi yadedip hayırla ansın diye İstanbul’un ilk ve tek uluslararası voleybol salonunun kalbine gömüyoruz. Yeniden doğacağı güne kadar’’ şeklinde ifadeler yer aldı.
 
Karabıyık’ın metni okumasının ardından Devlet Bakanı Özak ve katılımcılar hazırlanan platformda butonlara basarak temele ilk harcı attılar.
 
Toplam 7 bin 500 seyirci kapasiteli salon bünyesinde 120 yataklı bir otel, 150 kişilik restoran, 100 kişilik basın toplantı odası, açık ve kapalı otoparklar bulunacak. Salonun 10 aylık bir çalışmanın ardından hizmete açılması planlanıyor.
 
ÖZAK’IN KONUŞMASI
Devlet Bakanı Özak, törende yaptığı konuşmada, sporu ve sporcuyu seven bir nüfusa göre 2,5 milyon lisanslı sporcu sayısının az olduğunu, ülkenin her noktasında bugün temeli atılan salonlar gibi, gençlere hizmet verecek tesisler yapılması gerektiğini vurgulayarak, başarılı çalışmalarından dolayı Voleybol Federasyonu Başkanı Karabıyık’ı tebrik etti.
 
Daha fazla gence hizmet için gençlikle ilgili yeni bir yasa getirdiklerini bildiren Bakan Özak, artık gençliği ’’Gençlik Ajansı’’ ile yönetmek istediklerini kaydederek, ’’Salonlarımızın 18 saat kullanılmasını, atıl tesislerimizin çok çalışır hale gelmesini istiyoruz’’ dedi.
 
Bir spor bilinci geliştirmek zorunluluğu olduğunu anlatan Bakan Özak, Türkiye’nin önümüzdeki dönemde çok büyük organizasyonlara ev sahipliği yapacağına dikkati çekerek, ’’2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’nı düzenlemek için 3 adaydan birisiyiz. Ama şuna inanın, en öndeki adayız. Sayın Başbakanımız 920 milyon avroluk garanti mektubunu imzaladı. Bunu diğer ülkeler imzalayamadı. Bu konuda Türkiye çok istekli. Türkiye yalnızca Türkiye’ye ait değil, Asya’ya ait, bu coğrafyaya ait. İlk defa Müslüman bir ülkede olacak ve ilk defa Asya’da olacak. İnşallah bunu koparıp alacağız ve başarıyla yapacağız’’ şeklinde konuştu.
 
burhan_felek_03.jpgSALON, ULUSLAR ARASI STANDARTLARDA
Gençlik ve Spor Genel Müdürü Akgül ise İstanbul’a uluslar arası standartlardaki ilk voleybol salonunu kazandıracak olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, ’’Dünyanın en güzel şehri İstanbul’da modern bir tesise daha sahip olacağız. Türk sporuna her yıl çağdaş ve içi dolu tesisler kazandırıyoruz. Kapalı spor salonlarını kapalı olmaktan kurtaran bir zihniyetin yolunda ilerliyoruz’’ şeklinde ifadeler kullandı.
 
Bu arada, törenin başlangıcında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu’nun gönderdiği mesajlar okundu.
 
Devlet Bakanı Özak, törenin ardından, beraberindekilerle TVF 50. Yıl Spor Salonu’na giderek Koç Spor-İTÜ bayan maçını izledi. Bakan Özak, plaj voleybolu salonunu gezdikten sonra Burhan Felek Spor Tesisleri’nden ayrıldı.
 

 

 

 

 

 

burhan_felek_04.jpg

 

burhan_felek_02.jpg

 

Copyright © 2013 Voleybol Vakfı. All Rights Reserved.
{